Obrázek školy

Volba prezidenta ČR podle žáků 2. stupně

Žáci 8. ročníku se v rámci předmětu občanská výchova učí o volbách, a proto již před Vánoci začali zpracovávat informace o „svých“ kandidátech, které si ve dvojicích vylosovali.

Všechny třídy 2. stupně věnovaly v týdnu, kdy probíhaly skutečné volby, hodinu občanské výchovy tématu voleb. Žáci se seznámili s fungováním voleb, s historií a také s jednotlivými kandidáty.

V pátek 12. 1. 2018 si všichni žáci 6. až 9. ročníku měli možnost vyzkoušet volbu prezidenta. S voličským průkazem a volebními lístky předstoupili před volební komisi ve složení: Anna Krakovková, Nela Obrusníková a Nikol Zajíčková (všechny žákyně 8. ročníku) a poté už je čekala samotná volba.

Účast při těchto volbách byla téměř 90 %. Z 89 žáků se voleb zúčastnilo 78 přítomných žáků ve škole, 1 hlas byl neplatný. Aby bylo zapojeno do voleb více žáků, tak se komise pro počítání hlasů změnila. Druhá volební komise působila ve složení: Karin Dostálová, Tereza Křižáková, Patricie Nováková a Marek Obrusník (všichni z 9. ročníku).

A jak volili naši žáci? Výsledky voleb jsou následující:

Kandidát

počet hlasů

počet hlasů v %

Jiří Drahoš

40

51,95 %

Miloš Zeman

23

29,87 %

Pavel Fischer

5

6,49 %

Marek Hilšer

4

5,19 %

Michal Horáček

3

3,90 %

Mirek Topolánek

2

2,60 %

Jiří Hynek

0

Petr Hannig

0

Vratislav Kulhánek

0

Dle našich voleb by se prezidentem stal Jiří Drahoš, protože získal nadpoloviční většinu hlasů.

<< Zpět